Obsah
A. Právní ochrana pedagogických pracovníků
A.I. Trestněprávní, občanskoprávní, správní a pracovněprávní rovina
A.I.1. Možnosti, jak se může pedagogický pracovník (případně škola či školské zařízení jeho jménem) účinně bránit
Budou zde podrobně rozebrány rozdíly v jednotlivých právních oblastech, které jsou rozlišeny zejména dle materie, účastníků a závažnosti – tzv. společenské škodlivosti, přičemž budou diskutovány konkrétní možnosti řešení – soukromoprávní žaloby, trestní oznámení orgánům činným v trestním řízení, řízení před inspektoráty a úřady (česká školní inspekce), pracovněprávní práva a povinnosti. Cílem této části je, aby se účastník školení zorientoval v jednotlivých institutech a obdržel jasný procesní postup v daných případech.
A.II. Agrese, hrubé slovní a fyzické útoky žáků a studentů vůči zaměstnancům školy nebo školskému zařízení
A.II.1. Agresivní projevy ze strany žáků, případně jejich zákonných zástupců a studentů – vybrané případy
V této kapitole bude věnována pozornost aktuálním tématům, které bohužel vyvstávají během pedagogické praxe, a jejich konsekvencím z hlediska právních předpisů a možností vhodné obrany. Zejména je klíčový pojem kyberšikana, která bude diskutována i z hlediska nového Nařízení GDPR. Na konkrétních kazuistikách bude nastíněn doporučený postup právního řešení.
A.II.1.i. Kyberšikana
A.II.1.ii. Vyhrožování, vydírání
A.II.1.iii. Verbální a fyzické útoky
A.II.2. Mobbing ve školství
A.II.2.i. Mobbing na pracovišti
A.II.2.ii. Možnosti řešení, doporučení postupu
Dle výzkumníků je bohužel školství v ČR aktuálně ohroženo také tzv. mobbingem, neboli šikanou na pracovišti, se kterou se pedagog může setkat. V této kapitole proto shrneme současnou problematiku mobbingu či bossingu a nastíníme možnosti řešení a prevence.
B. Základní právní povědomí pro pedagogické pracovníky: Práva a povinnosti dětí, žáků a studentů (a zákonných zástupců dětí a nezletilých žáků)
B.I. Právní mantinely pedagogických pracovníků
B.I.1. Průřezová orientace v právních předpisech týkajících se práv a povinností pedagogických pracovníků
V této kapitole seznámíme účastníky s přehledem právních předpisů, které se mohou dotýkat výkonu pedagogické činnosti. Cílem zde bude, aby účastník získal spolehlivou orientaci v tom, kdy jedná zcela v mezích práva, a v jakých případech by jeho jednání mohlo být považováno za protiprávní.
B.I.2. Právní ochrana dětí, žáků a studentů z hlediska zákonů ČR i mezinárodních smluv, kterými je ČR vázána, povinnosti žáků a studentů
Základní přehled práv a povinností dětí, žáků a studentů, včetně často diskutované trestněprávní odpovědnosti dětí a mladistvých. Tato kapitola předestře v uchopitelné formě základní přehled informací, kterými by měl pedagogický pracovník pro svou praxi disponovat. Budeme se věnovat také otázkám, jak ochránit dítě či žáka, u kterého má pedagogický pracovník podezření na šikanu či týrání, zneužívání a zanedbávání.
B.II. Odpovědnost pedagogických pracovníků za děti, žáky a studenty
B.II.1. Incidenty během vyučování v místě, kde se uskutečňuje vzdělávání nebo školské služby
Odpovědnost a možnosti řešení incidentů během vyučovacích hodin ve školách, včetně případných rizik.
B.II.2. Odpovědnost pedagogických pracovníků během akcí konaných mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání (zotavovací akce, školy v přírodě, lyžařské výcviky)
Zde bude věnován prostor zásadním otázkám odpovědnosti pedagogických pracovníků za případné úrazy a způsobené škody, ale také zákonné organizační podmínky konání uvedených akcí.