Akce

NOVOROČNÍ SNÍDANĚ s psycholožkou, disidentkou a chartistkou DANOU NĚMCOVOU

23. ledna proběhla v unikátním prostředí Konírny italské restaurace Wine Food Market na Smíchově naše další inspirativní akce pod názvem SNÍDANĚ S HOSTEM na téma „Do nového roku s nadhledem, humorem a pozitivně“! 

Naším hostem byla paní Dana Němcová – známá disidentka, chartistka, psycholožka, neúnavná bojovnice za bezpráví a nespravedlnost.

Odvaha, statečnost, spravedlnost a lidskost, to jsou vlastnosti, za které signatářka a mluvčí Charty 77 obdržela v 2016 Cenu Arnošta Lustiga. Vystudovaná psycholožka, matka sedmi dětí, vězněná z politických důvodů, přesto odhodlaná postavit se nespravedlnosti. V roce 1978 spoluzaložila VONS - Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, organizaci, která pomáhala obětem komunistického bezpráví. Se stejnou vervou jako v Chartě a VONS se po revoluci pustila do nových aktivit v Nadaci Olgy Havlové nebo poradně pro uprchlíky, kde se věnovala pomoci všem potřebným - lidem bez domova, seniorům, dětem z dětských domovů, uprchlíkům.
„Měla jsem nutkání vyjádřit se k něčemu, co se mi nelíbilo. Kdybych to neudělala, byla bych spoluzodpovědná za to, že se to děje,“ takto vystupovala jako mluvčí Charty 77, a stejně tak vystoupila loni v listopadu na demonstraci na Letenské pláni a na oslavách Sametové revoluce. Tato obdivuhodná žena opět připomněla, že je třeba se za svůj názor pevně postavit.

Paní Dana ve svých 86 letech překvapila publikum svou mentální svěžestí a jasnou vizí svých myšlenek. Její projev, plný lidskosti a skromnosti, dával pocítit vnitřní sílu této ženy. Mnohdy hluboká diskutovaná témata dokázala přirozeně odlehčit svým nadhledem a vtipem.

Setkání s touto úctyhodnou dámou bylo mimořádným zážitkem. Bylo to silné, chvílemi dojemné setkání s moudrostí, pokorou a lidskou odvahou, které dlouho zůstane v našich myslích i srdcích.

 

Partneři akce:

Partneři akce